Aktualności


     

2021


2021

Wydawnictwo Rowman & Littlefield - Lexington Books opublikowało nową książkę prof. Grzegorza W. Kołodko. Liczącą XII + 253 strony monografię, zatytułowaną „The Quest for Development Success: Bridging Theoretical Reasoning with Economic Practice”, wydawca zapowiada następującymi słowami: „Ludzkość stoi w obliczu epokowych wyzwań wynikających z przenikania się demograficznych, społecznych, gospodarczych, ekologicznych i politycznych megatrendów, na które dodatkowo nakłada się fatalna pandemia COVID-19 i nowa Zimna Wojna. Tradycyjna myśl ekonomiczna nie jest w stanie sobie z płynącymi stąd problemami poradzić. W warunkach nieodwracalnej globalizacji wyzwaniom tym odpowiada oryginalna koncepcja nowego pragmatyzmu – swoistego połączenia teorii ekonomii z praktyczną polityką ekonomiczną na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Informacja o książce2021
Powołana została nowa Rada Naukowa Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER na dekadę 2021-2030. Przewodniczącym Rady, w skład której wchodzi kilkunastu wybitnych uczonych z całego świata, jest Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Jose Ramos-Horta.

Grudzień 1-3, 2021
Dyrektor TIGER-a wygłasza wykład pt. “Irreversibility of Globalizations and Its Implications for Socio-Economic Development” na odbywającym się w stolicy Azerbejdżanu międzynarodowym forum ekonomicznym. Gospodarzem spotkania jest Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Baku. Prof. Kołodko uczestniczy także z głosem na temat “Lessons from Poland’s Economic Success for Emancipating Economies” w panelowej debacie zatytułowanej “Future Development Strategy of Azerbaijan: Global Trends and Local Factors”.


Listopad 2021
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Paper: “The role of technological changes in labor markets transition: from historical to modern perspective”,  autorstwa Teony Eliashvilli, doktorantki w Akademii Leona Koźmińskiego.

Październik 19, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom
Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. „Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej”. Wprowadzenie przedstawi Priv.-Doz. Dr. Monika Köppl-Turyna (Vienna University of Economics and Business, Director of EcoAustria), komentarz wygłosi Prof. Waldemar Karpa z Akademii Leona Koźmińskiego.
Time: Oct 19, 2021 05:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/94307339553?pwd=Smk0Tyt0aVVVR2ZlTW96RlZFVm9iZz09
Meeting ID: 943 0733 9553
Passcode: 626801

Październik 12, 2021, godz. 11:00
Obchodzący 95-lecie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu uchwałą senatu uczelni w uznaniu wybitnych osiągnięć w naukach ekonomicznych przyznał profesorowi Grzegorzowi W. Kołodko tytuł Doktora Honoris Causa. Uroczystość nadania godności odbędzie się podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, podczas której profesor wygłasza wykład zatytułowany „Nieodwracalność globalizacji a przyszłość polskiej gospodarki”.

Laudacja i recenzje
Wykład Doktora Honoris Causa na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, 12 października 2021 r

Październik 8, 2021, godz. 11:00
W uznaniu wybitnych osiągnięć badawczych w zakresie ekonomii i twórczej współpracy z ukraińskimi uczonymi Prezes Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, akademik Anatolij Zagorodny wręczył prof. Grzegorzowi W. Kołodko dyplom Zagranicznego Członka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Październik 2021
“Studia Socjologiczno-Polityczne”, nr 1/14/2021, s. 43-65, opublikowały artykuł prof. Grzegorza W. Kołodko zatytułowany „Merytokracja demokratyczna i autokratyczna a rozwój gospodarczy”.

Październik 2021
Ukazał się kolejny zeszyt TIGER Working Paper Series. TWP No. 146 prezentuje tekst prof.  Iryny Sikorskiej pt. " Increasing imperative of the intercultural education in European policies, initiatives and actions".

Wrzesień 8, 2021, godz. 19:30
„Następne pokolenie” to tytuł wystawy fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko prezentowanej na jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 35 fotografii wykonanych w 30 krajach na wszystkich kontynentach pokazuje barwną wielokulturowość współczesnego świata, koncentrując się na młodym pokoleniu. Spotkanie z autorem (dla zarejestrowanych uczestników Forum) odbywa się w hotelu Gołębiowski w holu na poziomie 7.


Czerwiec 21-22, 2021

Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn weźmie udział (zdalnie) w międzynarodowej konferencji pt. 18th Open & User Innovation Conference, zorganizowanej przez RWTH Aachen University. Temat jej wystąpienia to:  “Open innovation (OI) ecosystem and OI practices in the Polish high-tech sector” (więcej informacji na stronie http://oui.open-innovation.com)

Czerwiec 17, 2021, godz. 17:00

„Czy i jak grozi nam inflacja?” – to tytuł webinarium online z udziałem prof. Grzegorza W. Kołodko. W dyskusji biorą udział profesorowie Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, Mikołaj Lewicki i Jerzy Żyżyński oraz dr Krzysztof Przybyszewski. Punktem wyjścia do dyskusji moderowanej przez prof. Andrzeja K. Koźmińskiego i prof. Annę Baczyńską są artykuły prof. Kołodko (http://tiger.edu.pl/Inflacja_tlumiona_3.0.pdf & http://tiger.edu.pl/Inflacja_tlumiona_3.0._Drogi.pdf) dotyczące procesów inflacyjnych w Polsce i na świecie w kontekście zwiększonej podaży pieniądza nieznajdującej pokrycia w realnej ofercie towarowej.

Link do formularza rejestracyjnego: https://form.jotform.com/211403153758350Czerwiec 9, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom 

Zapraszamy na seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla stabilności makroekonomicznej. Wprowadzenie pt. Ostrożnie – inflacja! przedstawi Ludwik Kotecki (Instytut Odpowiedzialnych Finansów), komentarz wygłosi prof. Jacek Tomkiewicz z TIGERa.

Więcej

Maj 26, 2021
Prof. Grzegorz W. Kołodko w uznaniu wybitnego wkładu do światowych nauk społecznych został Zagranicznym Członkiem Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, NANU (ukr. Національна академія наук України, НАНУ). Jego dorobek naukowy zawiera także liczne publikacje w językach ukraińskim oraz rosyjskim.Maj 11, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom

Zapraszamy na seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla polityki gospodarczej. Wprowadzenie pt. "Czy nadchodzi rewolucja w podatkach?" przedstawi dr Jarosław Janecki ze Szkoły Głównej Handlowej, komentarz wygłosi dr Paweł Dąbek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Więcej


Kwiecień 3, 2021

W wieku 88 lat odszedł od nas Professor Robert A. Mundell, jeden w najwybitniejszych współczesnych ekonomistów, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1999 roku, autor teorii optymalnych obszarów walutowych, uważany za „ojca chrzestnego” wspólnej waluty euro. Zaprzyjaźniony i utrzymujący od 1990 roku robocze kontakty z prof. Grzegorzem W. Kołodko, Profesor Mundell był w latach 2001-2020 Przewodniczącym Rady Naukowej Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Dwukrotnie gościł w ALK, prezentując wykłady w naszej serii Distinguished Lectures.


Z Profesorem Robertem A. Mundellem w Nowej Iwicznej

Kwiecień 1, 2021, godz. 15:30

Nie tylko gospodarka, lecz również polityka społeczno-ekonomiczna i ekologiczna powinny być w coraz większym stopniu oparte na wiedzy. Nadeszły jednak czasy wyjątkowo trudnej przewidywalności zjawisk i procesów. Tym bardziej trzeba stawiać sobie pytanie: czy wiemy, dokąd zmierzamy? Podczas interdyscyplinarnej konferencji naukowej, transmitowanej online, odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą wybitni polscy ekonomiści, socjologowie i specjaliści od zarządzania. Konferencja odbywa się z okazji jubileuszu Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego, a jej moderatorem jest prof. Grzegorz W. Kołodko. Zapraszamy do udziału. Prosimy o wyznaczonej porze wejść na link: https://youtu.be/6sy6ueWHfjs.
Program konferencji

Nagrania z konferencjiKwiecień 2021
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy numer z serii TWP145! W tym numerze prof. Grzegorz W. Kołodko dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Chin i globalizacji.

Kwiecień 2021
Od 1 kwietnia do grona TIGERa dołącza mgr Sergiej Druczin. Jest absolwentem ekonomii i zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Jego głównymi zainteresowaniami badawczymi są zmiany społeczno-gospodarcze w Europie i na świecie, polityka zrównoważonego rozwoju oraz transformacja ustrojowa krajów posocjalistycznych.
CV.


Marzec 25, 2021, godz. 10:00
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną „A Review of Changes: 70 years of the People’s Republic of China in an Interdisciplinary Perspective”. To ważne wydarzenie inauguruje wykład Dyrektora TIGER-a, prof. Grzegorza W. Kołodko, pt. „Chinism and the Future of Globalization”. Przed serią pytań i odpowiedzi jako dyskutant występuje prof. David Q. Pan, Executive Dean, Schwarzman College, Tsinghua University w Pekinie. Dwudniowa konferencja – bogata w liczne wątki tematyczne – odbywa się online. Dostęp do sesji otwierającą konferencję i do wykładu prof. Kołodko jest tutaj , a link do wydarzenia na Facebooku tutaj

Program konferencjiMarzec 23, 2021, godz. 17:00
Zapraszamy na kolejne seminarium TIGERa, na którym dyskutujemy o wyzwaniach dla globalnej gospodarki. Wprowadzenie pt. "Wyzwania globalne vs. narodowe instrumenty – finanse publiczne w warunkach postępującej globalizacji", przedstawi prof. US dr hab. Sławomir Franek, komentarz wygłosi prof. dr hab. Marta Postuła.

Więcej

Marzec 2021
To jest to! Hat trick! To niezwykłe, że ta sama książka, która została wyróżniona na Zachodzie, w Stanach Zjednoczonych i UK, jako „Financial Times” Summer 2020 Book, zdobyła także Special China Book Award za „facilitating the exchange and mutual appreciation of Chinese and foreign civilizations”.
„China and the Future of Globalization: The Political Economy of China's Rise”
中国 能否 拯救 世界? („Zhōngguó néng fǒu zhěngjiù shìjiè?”)
Wydanie polskie: „Czy Chiny zbawią świat?”Luty 2021
Pod koniec listopada w mieszkaniu Kasi i  Igora (prezesa Koła Naukowego Tygryski w latach 2007/2008) wybuchł biokominek. Mieszkanie zostało całkowicie spalone a Igor walczył o życie przez wiele tygodni w szpitalu. Teraz czeka go kosztowne leczenie i rehabilitacja. Fundacja Koźmińskich działająca przy Akademii Leona Koźmińskiego organizuje zbiórkę na ten cel. Za każdą, nawet najmniejszą wpłatę, będziemy bardzo wdzięczni.


Luty 2021
Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to publikacja autorstwa Sary Casagrande i Bruno Dallago "The future of the Eurozone: towards a European benchmark".
Zachęcamy do lektury!


Luty 2021
„Miesięcznik Finansowy Bank” (luty 2021, s. 10-13) publikuje obszerny wywiad z prof. Grzegorzem W. Kołodko pt. „Na styku Zachodu i Wschodu”. Dyrektor TIGER-a mówi „O pocovidowej przyszłości globalizacji, dynamice rozwoju światowej gospodarki, zmianach w relacjach politycznych, fali ekstremizmu i perspektywach dla Polski w rozmowie z Pawłem Minkiną”.Styczeń 2021

Ukazał się kolejny numer w serii TIGER Working Papers. Jest to essej pt. “Perfect Markets, Perfect Democracies and Pandemics” autorstwa Vito Tanziego.
Zachęcamy do lektury!

Styczeń 2021
To już trzecia dekada działalności Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, które powstało z inicjatywy prof. Grzegorza W. Kołodko w sierpniu 2000 roku. W tym czasie opublikowaliśmy ponad 20 książek, ukazało się 143 TIGER Working Papers, współorganizowaliśmy 26 Distinguished Lectures, goszcząc m.in. sześciokrotnie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zorganizowaliśmy 29 konferencji naukowych i 121 seminariów. Działamy dalej!Styczeń 12, 2021, godz. 17:00, platforma Zoom

Zapraszamy na webinar TIGERa. Dyskutujemy o bieżących wyzwaniach dla polityki makroekonomicznej. Wprowadzenie pt. „Czy, jak i kiedy powrót do normalności w polityce makroekonomicznej?” przedstawi Prof. Jacek Tomkiewicz, komentarz wygłosi dr Katarzyna Stabryła-Chudzio z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.