Aktualności


     

2019

2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodko”. Jest to wyjątkowa praca zbiorowa, przygotowana pod redakcją prof. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, której autorami jest grono 28 wybitnych polskich ekonomistów. Książka ukazuje się w związku z jubileuszem prof. Kołodko.

Spis treści książki


2019
Z okazji jubileuszu prof. Grzegorza W. Kołodko kwartalnik „Acta Oeconomica”, prestiżowy periodyk naukowy z impact factor, opublikował specjalne wydanie (Vol. 69, Special Issue 1). W poprzednich latach ukazały się jedynie trzy specjalne wydania poświęcone naukowym osiągnięciom takich wybitnych ekonomistów, jak John von Neumann, Nicholas Kaldor i Janos Kornai. W gronie 18 autorów opublikowanych artykułów znajduje się m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, Edmund S. Phelps.

Spis treści


2019
Nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan ukazała się książka prof. Grzegorza W. Kołodko pt. „Whither the World: The Political Economy of the Future”. Praca została opublikowana w dwu tomach: Vol.I oraz Vol. II. To kolejne obcojęzyczne wydanie bestsellera "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Dotychczas ukazały się także wydania chińskie, rosyjskie i rumuńskie. Warto nadmienić, że fotografie na okładkach obu tomów wydania w języku angielskim są także autorstwa Profesora.




Grudzień 21, 2019, godz. 14:00
Na Uniwerystecie Beijing Normal grupa wybitnych uczonych, działaczy społecznych i dziennikarzy uczestniczyła w spotkaniu autorskim z prof. Grzegorzem W. Kołodko w związku z publikacją jego kolejnej, już piątej, książki po chińsku. Praca zatytułowana „Zhong guo neng fou zheng jiu shi jie?” („Czy Chiny zbawią świat?”) ukazała się nakładem Encyclopedia of China Publishing House.

Program spotkania




Grudzień 18, 2019, godz. 10:00
Przebywając w Chinach, prof. Grzegorz W. Kołodko jest gościem Beijing Normal University na pięknym nowym kampusie w Zhuhai, między Hongkongiem a Macao. Dyrektor TIGER-a wystąpił z wykładem na Jingshi Belt and Road Forum 2019.

Grudzień 16, 2019,  godz. 9:00
Podczas pobytu profesora G. W. Kołodko w Pekinie Uniwersytet Renmin organizuje Międzynarodowe Sympozjum pt. „Chiny i świat w nowej erze”. Profesor Kołodko mówi na temat „Rozwój gospodarczy Chin i jego implikacje dla inkluzywnej globalizacji”.



Grudzień 12-22, 2019
Dyrektor TIGER-a ponownie w Państwie Środka. Tym razem z cyklem wykładów pt. „The Leadership at the Era of Rebalancing Globalization” prezentowanych na Uniwersytecie Normal w Pekinie (12-15.XII) oraz na jego nowym kampusie w Zhuhai (16-20.XII). W końcowej fazie pobytu prof. Kołodko, który jest Distinguished Professor of Emerging Markets Institute goszczącego go uniwersytetu, prezentuje nową książkę, tym razem o Chinach, po chińsku.



Grudzień 12, 2019

Polska Akademia Nauk (PAN) przyznała tegoroczną prestiżową nagrodę im. Fryderyka Skarbka dr hab. Marcinowi Piątkowskiemu, profesorowi w TIGERze, za książke pt. „Europe’s Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland” wydaną przez Oxford University Press. To pierwszy przypadek w dziejach PAN, aby tę nagrodę otrzymało dwu ekonomistów z ALK: w 2013 roku laureatem został Prof. Grzegorz W. Kołodko za książkę pt. "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości".



Grudzień 10, 2019, godz. 18:00
Krakowski Teatr Groteska gości prof. Grzegorza W. Kołodko w ramach cyklu spotkań zatytułowanych „Kod Mistrza”. Na scenie teatru rozmowę z dyrektorem TIGER-a prowadzi Katarzyna Kolasa, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.


Grudzień 4, 2019
Dr hab. Marcin Piątkowski, profesor w TIGERze i Starszy Ekonomista w Banku Światowym, odebrał dyplom habilitacyjny oraz wygłosił otwierający uroczystość wykład w ALK.



Grudzień 4, 2019, godz. 16:00, sala B-17
Na kolejnym seminarium TIGERa dyskutujemy o Polskiej gospodarce. Wystąpi Marcin Piątkowski, profesor w TIGERze i Starszy Ekonomista w Banku Światowym, którego książka pt. „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” właśnie ukazała się na polskim rynku.

Grudzień 4, 2019, godz. 9:30
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na 29. Naukową Konferencję TIGER-a. Tym razem dyskutować będziemy na temat amerykańsko - chińskiej rywalizacji handlowej. O jej przyczynach, możliwych scenariuszach oraz globalnych konsekwencjach. W debacie uczestniczyć będą m.in. profesorowie Bogdan Góralczyk, Marcin Piątkowski, Leszek Sykulski, Wojciech Huebner, Łukasz Gacek, ambasador Krzysztof Szumski oraz Michał Mrożek (CEO HSBC Bank) i Radosław Pyffel (PKP Cargo), a gościem specjalnym będzie ambasador Chin J.E. Liu Guangyuan.
Miejsce spotkania to Sala B17.
Zapraszamy

Rejestracja
Program Konferencji
Nagranie z konferencji





Listopad 28-29, 2019
Co pięć lat odbywają się Kongresy Ekonomistów Polskich. Obecne spotkanie to już jubileuszowy X Kongres. Uczestniczą w nim także pracownicy TIGER-a – profesorowie Akademii Leona Koźmińskiego, dr hab. Marcin Piątkowski i dr hab. Jacek Tomkiewicz oraz dr Grzegorz Malinowski. Prof. Grzegorz W. Kołodko podczas głównej sesji plenarnej (czwartek, 28.XI, godz. 11:50) prezentuje referat zatytułowany „Ekonomia nowego pragmatyzmu: tożsamość, cele, metoda”, s. 47-65.

Udział w Kongresie wymaga uprzedniej rejestracji.



Listopad 25, 2019, godz. 10:00
Prof. Grzegorz W. Kołodko zaprasza na 28. Naukową Konferencję TIGER-a. Tym razem temat obrad to „Program dla Polski: Gospodarka – Społeczeństwo – Państwo”. W debacie uczestniczą m. in. profesorowie Marek Belka, Ewa Łętowska i Piotr Sztompka oraz redaktorzy Bogusław Chrabota, Rafał Woś i Jacek Żakowski. Miejsce spotkania to Aula LK. Zapraszamy!

Program Konferencji
Rejestracja


Listopad 10-12, 2019
Na zaproszenie prof. Jamesa K. Galbraitha dyrektor TIGER-ra uczestniczy w odbywającej się na Uniwersity of Texas w Austin konferencji pt. "New Deals in Europe and America". Prof. Kołodko występuje m. in. w panelu  “The New Deal in the United States” oraz w sumującej debatę sesji “Next Steps Toward a New New Deal”. Organizatorem konferencji jest Lyndon B. Johnson School of Public Affairs.



Listopad 8-9, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko ponownie bierze udział w Forum Ekonomicznym w Kijowie. Tym razem to wydarzenie odbywa się pod hasłem „Creating the Future in a Changing World”.



Listopad 5-6, 2019
Prof. Wang Linggui, wiceprezes zarządu i sekretarz generalny Narodowego Instytutu Strategii Globalnej (NIGS) Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) zaprosił profesora G.W. Kołodko do wystąpienia na międzynarodowym sympozjum na temat „70-letni rozwój Chin i budowanie wspólnej przyszłością dla ludzkości”. Podczas wydarzenia, które odbywa się w Szanghaju w trakcie Drugiej Międzynarodowej Wystawy Importowej w Chinach, dyrektor TIGER-a przedstawia referat zatytułowany „China and the Rebalancing of Globalization”.



Listopad 2, 2019
Prof. Jacek Tomkiewicz prezentuje swoje badania na temat rozkładu dochodów w UE na konferencji w Szanghaju, którą organizuje China Europe International Business School.

Listopad 2019
Nakładem wydawnictwa Poltext ukazała się książka dr hab. Marcina Piątkowskiego pt. „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii to gospodarki sukcesu". To polska wersja książki wydanej przez Oxford University Press pt. "Europe's Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland". Chińska wersja książki pojawi się w 2020/21 roku nakładem CITIC Publishing, największego wydawnictwa biznesowego w Chinach. Wiecej informacji u autorze na www.marcinpiatkowski.com

Streszczenie



Październik 15-16, 2019

Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w Europejskim EURACTIV Forum "Smart and Open Europe", którą organizuje Komisja Europejska Dyrekcja ds. Innowacji i Badań.

Październik 12, 2019, godz. 9:30
Przebywający w Chinach prof. Grzegorz W. Kołodko gości na Hebei University of Science and Technology w Shijiazhuang z wykładem zatytułowanym "The New Pragmatism and the Rebalancing of Globalization".



Październik 11, 2019
“Irrevesibility of Globalization in the Digital Age” to tytuł wystąpienia prof. G. W. Kołodko podczas China International Digital Economy Expo (CIDEE) 2019, które odbywa się w Shijiazhuang (prowincja  Heibei). Wkrótce ukazuje się jego nowa książka zatytułowana “China and the Future of Globalization: The Political Economy of China’s Rise.

 

Październik 10-12, 2019
Prof. Jacek Tomkiewicz bierze udział w konferencji, którą organizuje w Lizbonie Euroasia Business and Economic Society. Prof. Tomkiewicz prezentuje tam referat (współautorem jest prof. Marta Postuła) na temat współczesnych wyzwań dla polityki podatkowej.


Październik 7, 2019
Na zaproszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Edmunda Phelpsa, prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w konferencji na temat “Progressivism, Socialism, Nationalism”. Organizatorem konferencji, w której uczestniczy także Noblista prof. Joseph Stiglitz, jest Center on Capitalism and Society Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.




Październik 3, 2019
Prof. Małgorzata Runiewicz-Wardyn bierze udział w warsztatach pt. „Challenges For Responsible Innovation”, zorganizowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej w Brukseli. Prof. Runiewicz-Wardyn podzieli się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem z prowadzonych przez nią badań pt.  “ Kapitał społeczny, innowacyjność i wzrost w regionach. Analiza porównawcza klastrów przemysłu biotechnologicznego (grant OPUS 11)”.

Wrzesień 26-27, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko bierze udział w odbywającym się w Sopocie IX Europejskim Forum Nowych Idei, EFNI. Dyrektor TIGER-a uczestniczy w panelach zatytułowanych „Europa wobec Azji, Ameryk i Afryki” (czwartek, 26.09, godz. 16:00) oraz „Polska w układance wielkich mocarstw. Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych z krajowej i wspólnotowej perspektywy” (czwartek, 26.09, godz. 17:30). W drugim dniu forum (piątek, 27.09, godz. 11:00) odbywa się spotkanie autorskie z książką „Strategia dla Polski. Ćwierć wieku później” w tle.



Wrzesień 17-19, 2019
Na zaproszenie prof. Roberta Wolcotta, dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko uczestniczy w odbywającym się w Chicago spotkaniu TWIN Global 2019. Podczas konferencji z udziałem intelektualistów, przywódców politycznych, przedsiębiorców, menedżerów i innowatorów dyskutowane są wyzwania, przed którymi stoi współczesna cywilizacja i światowa gospodarka.


Wrzesień 3-5, 2019
Krynica-Zdrój gości kolejne, już XXIX Forum Ekonomiczne. Tym razem debaty, w których uczestniczy także dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, odbywają się pod hasłem “Europa jutra. Silna, czyli jaka?”



Czerwiec 17, 2019
Prof. dr hab. Małgorzata Runiewicz-Wardyn jest recenzentem oraz członkiem komisji egzaminacyjnej rozprawy doktorskiej Pani mgr Agnė Vaiciukevičiūtė pt.Assessing economics impact and efficiency of higher education institutions (promotor: prof. dr hab. Jelena Stankeviciene) oraz rozprawy doktorskiej Pani mgr. Ireny Danilevičienė pt. Interaction between remuneration, employment and productivity (promotor: prof. dr hab. Bogusław Grużewski) na Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina w Wilnie (WUTG).

Czerwiec 4, 2019, godz. 17:00
Stowarzyszenie Kuźnica przyznała prof. Grzegorzowi W. Kołodko honorową nagrodę Kowadło Kuźnicy w uznaniu dorobku naukowego w dziedzinie ekonomii, roli w reformowaniu polskiej gospodarki oraz światowego autorytetu w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. Uroczystość wręczenie nagrody, podczas której laudację wygłasza prof. Bronisław Łagowski, odbyła się w Krakowie w nowej siedzibie stowarzyszenia przy Al. Słowackiego 44.




Czerwiec 4, 2019, godz. 10:30
Na konferencji na temat „Gospodarka Polski 1990-2019. O lepszy model gospodarki opartej na wiedzy”, której organizatorem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, prof. Grzegorz W. Kołodko wygłasza referat zatytułowany „Uwarunkowania długofalowego rozwoju”. Miejsce obrad to sala konferencyjna NBP, ul. Basztowa 20 (wejście od Placu Matejki, IV piętro).

Maj 23, 2019, godz. 9:00
Referat pt. “Economy and Security, or Cold War Two” na XIX Międzynarodowej Lichaczowskiej Konferencji Naukowej na temat “Global Development: Challenges of Predictability and Manageability”. Gospodarzem konferencji jest Uniwersytet Humanistyki i Nauk Społecznych w Petersburgu.    


Maj 16, 2019, godz. 10:00
Konferencja na temat uwarunkowań i perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki pt „Strategia dla Polski 25 lat później”. Pretekstem do organizacji konferencji jest 25. rocznica przygotowania programu Strategia dla Polski, który był kluczowym zestawem reform realizowanych w latach 1994-97.
W konferencji weźmie udział m. in. Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005. (więcej)

Maj 16, 2019 , 9:15
Wystąpienie na temat “Poland, Europe and the World – After the Crisis or Before the Next One?” na sesji inaugurującej 14th European Research Seminar (ERS) on Logistics and SCM. Spotkanie, które odbywa się w Centrum Konferencyjnym POLIN w Muzeum Historii Żydów Polskich, organizowane jest przez Council of Supply Chain Management Professionals (SCSMP), Akademię Leona Koźmińskiego, Szkołę Główną Handlową oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
(dla zarejestrowanych uczestników)


Maj 14, 2019
Hat-trick profesora Kołodko na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach:
9:30 – wystąpienie na Forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny.
11:30 – udział w panelowej debacie na temat „Europa w globalnej gospodarce”.
15:10 – wywiad dziennika „Rzeczpospolita”. Rozmowę o Polsce, Europie i świecie prowadzi redaktor Krzysztof Kowalczyk.
(dla zarejestrowanych uczestników)



Maj 2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pod redakcją naukową Grzegorza W. Kołodko i Jacka Tomkiewicza zatytułowana „Strategia dla Polski. Ćwierć wieku później”. To wyjątkowe dzieło, liczące 472 strony, przygotowane zostało przez osiemnastoosobowy zespół autorów – teoretyków ekonomii, finansów i zarządzania oraz polityków i praktyków gospodarczych.

Spis treści


Kwiecień 17-20, 2019
Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Finansów w Moskwie, prof. Michaiła Eskindarowa, dyrektor TIGER-a wygłasza 12-godzinny cykl wykładów zatytułowany „Globalization, Crisis and What Next: Neoliberalism, New Nationalism or New Pragmatism?” Prof. Kołodko jest Doktorem Honoris Causa uniwersytetu, który właśnie obchodzi swoje 100-lecie.

Kwiecień 11, 2019, godz. 9:30
Organizatorzy zapraszają: „Przyjedź na 11. Baltic Business Forum, a będziesz mieć okazję dowiedzieć się, dokąd zmierza świat i Polska podczas wykładu prof. Grzegorza Kołodko, ekonomicznego eksperta i wizjonera”.


Kwiecień 8, 2019, godz. 16:30, sala B-5
Na kolejnym seminarium TIGERa dyskutujemy o stabilności sektora finansów publicznych w Polsce w kontekście ostatnich zapowiedzi rządu zakładających istotny wzrost nakładów publicznych. Wprowadzenie do dyskusji przedstawi Pan Ludwik Kotecki – Wiceminister Finansów w latach 2008-12.

Marzec 28, 2019, godz. 9:50
Prof. Grzegorz W. Kołodko odbiera przyznany mu przez Uniwersytet Korwina w Budapeszcie w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych tytuł Doktora Honoris Causa. Przy tej okazji wygłasza wykład zatytułowany „Whither the World: Neoliberalism, New Nationalism or New Pragmatism?”

Marzec 20, 2019, godz. 16:30
QUANT TANK, Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz, zaprasza na seminarium na temat "Rola państwa w gospodarce", do której wykład wiodący wygłasza prof. Grzegorz W. Kołodko. Debata odbywa się w warszawskiej SGH.


Marzec 15, 2019
I jeszcze jeden jubileusz! Prof. Kołodko przebieg swój 50-ty maraton! Tym razem trudną trasą, z licznymi podbiegami, w Jerozolimie. Tak oto za nim już 2110 km maratonów... 



Marzec 15, 2019
Prof. Grzegorz W. Kołodko spotyka się w Jerozolimie z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prof. Robertem Aumannem, dyrektorem Centrum Studiów nad Racjonalnością na Uniwersytecie Hebrajskim. Prof. Aumann gościł w Polsce na zaproszenie dyrektora TIGER-a w 2009 roku, wygłaszając w Akademii Leona Koźmińskiego specjalny wykład pt. "Game Engineering".

Luty 2019
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka pt. „Polityka społeczno-gospodarcza w UE. Finanse na poziomie krajowym, europejskim i globalnym.” Publikacja wpisuje się w toczącą się w środowisku praktyków i teoretyków dyskusję na temat słabości działania instytucji ponadnarodowych, jak i krajowych, które uwidocznił kryzys finansowy. Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski i jesteśmy lepiej przygotowani na nadejście ewentualnych kolejnych kryzysów? Czy warto realizować inicjatywy o horyzoncie ponadnarodowym czy też lepiej skupić się na działaniach podejmowanych w ramach nurtu nowego nacjonalizmu? Autorka szukając odpowiedzi na powyższe pytania, analizuje sprawność działania europejskich instytucji ponadnarodowych na tle podmiotów krajowych i efektywność stosowanych przez nie instrumentów.
Spis treści.



Styczeń 28-29, 2019

Pod auspicjami Akademii Leona Koźmińskiego, Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zapraszamy na specjalną, jubileuszową, międzynarodową konferencję naukową "W Poszukiwaniu Lepszego Świata - Ekonomia i Polityka".
Pierwszego dnia (28 stycznia - World Day) ma miejsce cykl debat z udziałem wybitnych ekonomistów z kilkunastu krajów, współautorów specjalnego wydania ACTA OECONOMICA (Vol 69, Special Issue 1) "Grzegorz W. Kolodko turns 70". Dyskusje dotyczyć będą uwarunkowań i strategii rozwoju gospodarczego, dalszych losów globalizacji, polityki fiskalnej i monetarnej, metodologii współczesnej ekonomii oraz chińskiego modelu rozwoju. Główny wykład (keynote speech) wygłosi prof. Justin Yifu Lin, były Wiceprezydent ds. Rozwoju i Główny Ekonomista Banku Światowego. Szczegółowy Program dnia
Drugiego dnia (29 stycznia - Dzień Polski) w gronie czołowych polskich ekonomistów, współautorów opublikowanej przez Wydawnictwo PWN książki "Ekonomia i Polityka. Wokół teorii gospodarczej Grzegorza W. Kołodko", dyskutować będziemy o najważniejszych wyzwaniach współczesnej ekonomii i polityki, uwarunkowaniach i perspektywach gospodarki światowej, kondycji i ewolucji Unii Europejskiej oraz szansach i zagrożeniach stojących przed polską gospodarką.
Szczegółowy Program dnia
Chętnych do uczestnictwa w konferencji prosimy o uprzednią rejestrację. Formularz dostępny jest tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi




Styczeń 25, 2019 godz. 12:10
Ponad 800 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE i USA – przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich – bierze udział w odbywającym się w Rzeszowie XII Forum Europa-Ukraina. Wśród uczestników jest także prof. Grzegorz W. Kołodko, który występuje na plenarnej sesji zatytułowanej „Czy można uchronić gospodarkę przed populizmem? Wyzwanie dla regiony i całego kontynentu”.


Styczeń 23-24, 2019
Jak corocznie o tej porze w alpejskim kurorcie Davos odbywa się Światowe Forum Gospodarcze. Rozmaitych napięć w globalnej gospodarce nie brakuje, tym bardziej więc ciekawie zapowiadają się debaty, w których także uczestniczy Dyrektor TIGER-a, prof. Grzegorz W. Kołodko, który mówi o chińskich wyzwaniach wobec światowej gospodarki.