Czat z wicepremierem prof. Grzegorzem W. Kołodko z 2 kwietnia 2003 - zapisPublikacje
Książki
Eseje
Working Papers
Artykuły
Wywiady
CV
Kontakt

     

Moderator: Witamy Państwa na czacie z wicepremierem i ministrem finansów, prof. Grzegorzem W. Kołodko. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

skywalker: Czy przedłużanie się wojny z Irakiem będzie miało konsekwencje dla polskiej gospodarki?
prof_Grzegorz_Kolodko: Mam nadzieję, że nie, ale to zależy, jak i kiedy skończy się ta wojna. Oby jak najszybciej i przy jak najmniejszej ilości ofiar. Wpływ wojny w Iraku na polską gospodarke jest pośredni i znikomy. Za to na gospodarkę amerykańską tym większy, im dłużej ona trwa.

 

cotton_eye_joe: Czy jest możliwy kompromis pomiędzy Panem a ministrem Hausnerem? Jak głębokie dzilą
prof_Grzegorz_Kolodko: Cały czas współpracujemy i to od lat. I przyświecają nam te same cele.

 

cotton_eye_joe: Co Pan sądzi o konflikcie na linii premier - prezydent? Czy może on mieć wpływ na realizacje programu naprawy finansów publicznych?
prof_Grzegorz_Kolodko: Oni też cały czas współpracują i też od wielu lat. I obaj mówią, że w pełni popierają nasz Program Naprawy Finansów Rzeczypospolitej. Liczę na to, że tak właśnie będzie nie tylko w fazie przygotowywania ostatecznej wersji Programu, ale równiez podczas jego realizacji.

 

mikolaj: Panie Premierze, czy trudno będzie przekonać posłów do zatwierdzenia programu naprawy finansów?
prof_Grzegorz_Kolodko: Mam nadzieję, że nie, zwłaszcza jeśli reformatorsko i postępowo myśląca część opozycji w pełni świadoma będzie długofalowych implikacji tego programu. A konkretnie chodzi o to, że odpowiedzialna opozycja nie może osłabiać Państwa, tym bardziej jeśli myśli poważnie o tym, aaby nim kiedyś w przyszłości rządzić. Tak więc w intresie opozycji jest realizacja tego Programu, a nie jego utrącanie. To nie jest Program rządowy, to jest Program państwowy, to nie jest Program na teraz, to jest Program na wiele, wiele l
prof_Grzegorz_Kolodko: wiele lat.

 

luki: Czy likwidacja IPN-u jest niezbędna dla naprawy finansów publicznych?
prof_Grzegorz_Kolodko: Nie ma z nim nic wspólnego i takiej propozycji w Programie nie ma.

 

krzysiu: Dlaczego cała opozycja nie chce poprzeć PNFR czy uważa Pan, że boją się o dobry wynik Pana programu?
prof_Grzegorz_Kolodko: Mam nadzieję, że część opozycji poprze ten Program, a jeśli nie, to - jeśli kiedykkolwiek przejmie władzę - będzie tego gorzko żałowała. Innymi słowy, opozycja nie popierając tego programu sama szkodzi sobie na dłuższą metę, ale nade wszystko zaszkodziłaby polskiej gospodarce.

 

krzysiu: Panie Premierze często mówi Pan, że pracuje około 20 godzin jak potrafi Pan tyle pracować, czy nie jest czasem Pan ascetą, dla Polski oczywiście?
prof_Grzegorz_Kolodko: Tak, zdarza się tak, a na pewno nie mniej niż 18 godzin na dobę. Jak to jest możliwe? Chyba dzięki dwóm czynnikom. Pierwszy to zaiste ascetyczny tryb życia. A drugi to głębokie przekonanie, że to co czynię, jest słuszne i służy dobrej sprawie. Warto zatem tyle pracować.

 

marro: czy rezygnacja z planów zlikwidowania waloryzacji rent i emerytur jest Pańską porażką?
prof_Grzegorz_Kolodko: Nie, natomiast jest to rozwiązanie niesłuszne, gdyż przesądza skalę podwyżek w sposób automatyczny, a powinnyk być one albo mniejsze, albo większe - w zależności od sytuacji finasnowej Państwa i od preferencji społecznych.

 

kola: Na jakim etapie są negocjacje z NBP w sprawie rezerwy rewaluacyjnej?
prof_Grzegorz_Kolodko: Zaprosiłem na spotkanie Prezesa NBP i całą Radę Polityki Pieniężnej i teraz zastanawiają się oni nad sposobem realizacji tej słusznej propozycji. Słusznej, gdyż jest ona w pełni uzasadniona makroekonomicznie i jest możliwa, co potwierdzają także niektórzy członkowie RPP, do przeprowadzenia od strony prawnej. Mam zatem nadzieję, że względy pozamerytoryczne nie wezmą góry...
prof_Grzegorz_Kolodko: Powołaliśmy takż wspólnie zespół roboczy kierowany przez jednego z moich zastępców oraz wiceprezesa NBP, który pracuje nad merytorycznymi i technicznymi aspektami sprawy. Oczekuję odpowiedzi w przyszłym tygodniu, choć może ona jeszcze nie mieć ostatecznego charakteru. Liczę jednak na to, że to dobre rozwiązanie , porozumeiwając się w tej sprawie, będzie zastosowane.

 

krzysiu: Czy uważa Pan że A. Lepper ma rację mówiąc w żadnym kraju nie ma inflacji 0,5% ani stóp procentowych rzędu 16%?
prof_Grzegorz_Kolodko: Tak. Przez tak długi okres, jak ma to miejsce w Polsce, tak ekstremalna sytuacja nie ma miejsca.

 

agata: Jak skomentuje Pan argument, że w wyniku zmian przewidzianych w Programie Naprawy Finansów Rzeczpospolite efektywe stawi opodatkowania wzrosną
prof_Grzegorz_Kolodko: W odniesieniu do podatku od przedsiębioraców - CIT - od początku do końca zakładamy neutralnosć zmian, a więc w sposób oczywisty - z założenia - obciążenia nie mogą wzrosnąć. Odnośnie do PIT zaś, ostatecznie zależeć to będzie od przyjętych rozwiązań, a w szcególności od tego, czy przekażemy całość dochodów z tego podatku samorządom terytorialnym, dopłacając im przy okazji około 5,7 mld zł po to, aby żadna z ponad 2,5 tys. gmin nie straciła. Innymi słowy zyskają one te właśnie 5,7 mld zł, które wzięłyby..
prof_Grzegorz_Kolodko: się - po kilku latach, w których ulgi te będą wygasały - z likwidacji ulg i zwolnień.

 

mix: Czy pracuje Pan w tej chwili nad jakąś nową książką?
prof_Grzegorz_Kolodko: Tak, ale tylko o niej myślę. To zresztą najważniejsza faza pisania książek. Przyjdzie czas, kiedy to się stanie. A dokładnie piszę na pewno dwie książki - jedną o Polsce, a drugą o świecie - i nie wiem czy czasami jeszcze nie trzecią.

 

cotton_eye_joe: Czy są jakieś postepy w nakłanianiu platformy obywatelskiej do poparcia naprawy finansów publicznych?
prof_Grzegorz_Kolodko: Mam nadzieję, choć nie mam dowodów. Myśląc jednak logicznie, trudno mógłbym sobie wyobrazić, że PO nie poprze generalnie tego Programu, skoro wiele zawatych tam postulatów sama zgłaszała. Ponadto liczę na reformatorskie oblicze tej formacji i jej odpowiedzialność za Państwo...
prof_Grzegorz_Kolodko: A także i na to, że wykaże się pragmatyzmem ; jeśli jeszcze kiedyś chciałaby współrządzić, to jest w jej najlepszym interesie, aby ten Program został zrealizowany. Przecież gorące kasztany najlepiej wyjmować z ognia cudzymi rękoma...

 

krzysiu: Jak Pan uważa ile wyniesie inflacja na koniec roku 2003?
prof_Grzegorz_Kolodko: 1,2 - 1,4%.
prof_Grzegorz_Kolodko: ... Ale może być mniej. To zależy od urodzaju w rolnictwie, to zależy od kształtowania się cen ropy naftowej, to zależy od stopnia zaawansowania realizacji PNFR.

 

jogi: Czy rozwiązując najpierw 9 mld z rezerwy rewaluacyjnej, chciałby Pan tę operację powtórzyć w kolejnych latach? W sumie wynosi ona przecież 27 mld zł.
prof_Grzegorz_Kolodko: Nie. Druga trzecia część tej rezerwy najlepiej mogłaby być wykorzystana jako swoisty fundusz rewolwingowy na prefinansowanie projektów w ramach współfinansowania z Unią Europejską, a pozostała część na potrzebne dokapitalizowanie NBP.

 

kola: Czy został Pan zaproszony na posiedzenie któregoś z opozycyjnych klubów parlamentarnych na dyskusję w sprawie PNFR?
prof_Grzegorz_Kolodko: Tak. Już wkrótce spotykam się z Ligą Polskich Rodzin oraz - choć cały czas nie chcę traktować tej partii jako opozycji... - z PSL. Nadal zaś proszę, jak do tej pory bez pozytywnej odpowiedzi, o spotkanie z pozostałymi partiami będącymi w opozycji w Sejmie - PO, PIS i Samoobroną. Jestem także już umówiony z sejmowymi opozycyjnymi kołami.

 

BODO: Czy mógłby Pan Premier wyminić 3 najważniejsze osiągnięcia Rządu Pana Leszka Millera?
prof_Grzegorz_Kolodko: Zdecydowanie na pierwszym miejscu doprowadzenie do sukcesu negocjacji w sprawie członkostwa w UE. Cieszę się, że w ostatnim półroczu ich trwania mogłem w tym procesie uczestniczyć, dbając o jak najlepsze finansowe i ekonomiczne warunki tej akcesji. Po drugie - stopniowe, ale sukcesywne przyspieszanie tempa wzrostu gospodarczego...
prof_Grzegorz_Kolodko: ...Kiedy Rząd Premiera Millera objął władzę - w czwartym kwartale 2001 r. - PKB zwiększył się o marne 0,2%. Rok temu w pierwszym kwartale jedynie o 0,5%. W tym kwartale - głównie wskutek realizowanej obecnie restrukturyzacji finasowej przedsiębiorstw, w którym to programie uczestniczy ponad 60 tys. firm - PKB rośnie już o około 3%, a w czwartym kwartale tego roku - raz jeszcze, o ile wdrażany będzie PNFR - dynamika ta przekroczy 4%...
prof_Grzegorz_Kolodko: Trzecie osiągnięcie to odwrócenie tendencji w zakresie bezrobocia. Nareszcie ono spada. Będzie spadało tym szybciej, im bardziej będzie narastała dynamika gospodarcza, a coraz wyraźniej służy temu pomyślna realizacja tegorocznego Budżetu Stabilizacji i Rozwoju.

 

krzysiu: Gdyby SLD wygralo wybory w 2005 roku i zostalby Pan Ministrem Finansow po raz trzeci to kiedy wprowadzilby Pan Polske do UE ostatnio wypowiadal sie Pan bodajze na Wegrzech ze nic by sie nie stalo gdybysmy nie weszli przed 2010rokiem?
prof_Grzegorz_Kolodko: Nie, nigdy nic takiego nie mówiłem. Są to kolejne konfabulacje i kłamstwa, jeśli ktoś tak twierdzi. To co powtarzam, to to, że powinniśmy i możemy spełnić wsszystkie kryteria z Maastricht już w roku 2006, aby mieć możliwość wejśćia do Unii Monetarnej i wprowadzenia Euro już w roku 2007. Ale powtarzam także - i o tym m.in. mówiłem ostatnio w Budapeszcie - że ważniejszy niż moment wejścia do Euro jest kurs złotego według którego nastąpi nieodwracalna już konwersja...
prof_Grzegorz_Kolodko: Stąd też - gdyby okazało się, że bardziej opłacalne z punktu widzenia długofalowego rozwoju gospodarczego Polski jest nieco późniejsze wejście do Euro - nie należy takiej możliwości całkowicie wykluczyć...
prof_Grzegorz_Kolodko: Natomiast o odsunięcie już teraz perspektywy wprowadzenia Euro na rok 2010 lub tp. mówią inni. I pryncypialnie się z nimi nie zgadzam. Wczesne wprowadzenie bowiem Euro jest dla Polskiej gospodarki korzystne, pod warunkiem wszakże, iż będzie to przy właściwym kursie. I nadal twierdzę, że w obecnych warunkach kurs ten wynosić powinien ok. 4,35 zł za Euro.

 

jogi: Jeśli zmiany w CIT będą neutralne, a PIT wyższe, bo pójdą te pieniądze z likwidacji ulg do gmin, to za co będą firmy iwnestowały, tworzc miejsca pracy, a my, obywatele kupowali? A jeśli te zmiany maja być neutralne, to znaczy też dla wzrostu i poziomu bezrobocia?
prof_Grzegorz_Kolodko: Dochody nominalne i realne mają rosnąć cały czas. Tak się jakoś składa, że w latach kiedy realizowałem Strategię dla Polski - 1994-97 - rosły one wyjątkowo szybko. Podobnie może być w następnych latach. I od tego zależą przede wszystkim wydatki konsumpcyjne i inwestycyjne. A to że one w poprzednich latach spadły było skutkiem błędnej polityki schładzania koniunktury...
prof_Grzegorz_Kolodko: Realizując zatem PNFR tak gospodarstwa domowe, jak i firmy, tak Państwo, jak i samorządy terytorialne będą miały ostatecznie netto do dyspozycji więcej pieniędzy.

 

matura: Panie premierze, chyba się w Panu zakochałam...
prof_Grzegorz_Kolodko: To niech Pani przyśle e-mailem swoje zdjęcie, wymiary i CV. I numer telefonu komórkowego...

 

Magda: gdzie mona dostac skrotowa wersje Pana reformy - potrzebna do referatu
prof_Grzegorz_Kolodko: Cóż, moja droga... Sama sobie musisz skrócić i będzie to dobre ćwiczenie, bo wtedy łatwiej zrozumieć istotę tego ważnego Programu. Ściągnij zatem dokument z naszego portalu i przyślij mi swój referat, a jak będzie dobry, to będę z niego korzystał i krócej prezentował nasz Program.

 

jogi: Dlaczego banki nie obniżaja oprocentowania kredytów do poziomu stóp procentowych NBP? Dlaczego jest taki spread? Przecież koszt kredytów w Polsce to skandal.
prof_Grzegorz_Kolodko: Zgadzam się. I czekam, tak jak Państwo, na stopniowe redukowanie stóp procentowych banków komercyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do udzielanych kredytów. Będą to czyniły tym chętniej, im niższe będą stopy procentowe Banku Centralnego, ale także im niższy będzie deficyt budżetowy, i to jest także jeden z powodów, dla których w tym roku obniżamy go o ponad 0,5% PKB.

 

baggins: czy wykonanie budżetu po I kwartale jest zgodne z Pańską koncepcją?
prof_Grzegorz_Kolodko: Mniej więcej, a dokładniej więcej niż mniej. Zarówno strona dochodowa, jak i przychodowa charakteryzują się pewną, odmienną w stosunku do siebie arytmią. Porównując jednak dane w dłuższej serii czasowej nie ma żadnych powodów do obaw co do możliwości pomyślnej realizacji tegorocznego budżetu, ale oczywiście trzeba się nad tym jeszcze napracować przez 9 pozostałych do końca roku miesięcy...
prof_Grzegorz_Kolodko: ... Przyspieszanie tempa produkcji - a produkcja przemysłowa wzrosła, jak szacuję, w pierwszym kwartale o co najmniej 4% - sprzyja pomyślnej relaizacji budżetu.

 

Magda: dobrze na pewno przesle - prosze o prywatny e-mail..
prof_Grzegorz_Kolodko: Proszę przesłać przez Rzecznika Prasowego MF.

 

Moderator: Szanowni Państwo, ostatnie trzy pytania.

 

Glos: Cały czas powtarza Pan tezę o schładzaniu. Co konkretnie to oznacza? Jakie decyzje Balcerowicza schładzały? Czy nie jest to przypadkiem słowo wytrych?
prof_Grzegorz_Kolodko: Nie ja wprowadziłem je do obiegu, tylko autorzy polityki realizowanej po 1998 roku. W literaturze ekonomii mówimy zarówno o przegrzaniu koniunktury i stąd - a rebours - o jej schładzaniu. Jest to uzasadnione wtedy, kiedy w gospodarce wskutek nadmiernego popytu pojawiają się wąskie gardła, sektorowe napięcia w postaci niedoboru surowców i materiałów do produkcji oraz braków siły roboczej, kiedy jest pełne wykorzystanie istniejących mocy wytwórczych i kiedy występuje wyraźna stymulowana nadwyżkowym strumiem..
prof_Grzegorz_Kolodko: popytu presja inflacyjna. W zasadzie żaden z tych czynników nie występował na istotną ekonomicznie skalę w 1998 roku. Jedyne napięcia, którer się pojawiały, dotyczyły zbyt szybko rosnącego kredytu konsumpcyjnego, którego narastanie można było przyhamować - bez szkodzenia koniunkturze gospdarczej - większymi restrykcjami w jego udzielaniu miast przesadnym śrubowaniem stóp procentowych. Występowała także tendencja do narastania deficytu na rachunku obrotów bieżących, ale - przypomnijmy - że w końcowym roku...
prof_Grzegorz_Kolodko: ... realizacj Strategii dla Polski wynosił on zaledwie 3,2% PKB, a więc mniej nawet niż obecnie!. Jeśli wobec tego pojawiały się symptomy pogarszania się koniunktury zewnętrznej, to tę naszą, wewnętrzną należało podtrzymywać, a nie tłamsić poprzez cięcie wydatków budżetowych - często ze szkodą dla sfery usług społecznych , inwestowania w kapitał ludzki, rozwoju infrastruktury - i podnoszenie stóp procentowych, co hamowało rozwój przedsiębiorczości. W rezultacie w latach 1998-2001 Polska straciła około 10%.
prof_Grzegorz_Kolodko: ... możliwego do osiągnięcia przyrostu PKB. Innymi słowy, o tyle bez mała mógłby być teraz wyższy poziom konsumpcji i inwestycji, gdyby kontynuowano linię Strategii dla Polski. Niestety, górę wzięły fałszywe doktryny ekonomiczne, a w oparciu o nie można realizować tylko złą politykę gospodarczą...
prof_Grzegorz_Kolodko: Dobrze zatem, że od pewnego czasu od tego odchodzimy. Czy to oznacza, że my teraz podgrzewamy koniunkturę? Oczywiscie , tak. I dzięki temu produkcja coraz szybciej rośnie, a bezrobocie zaczyna spadać.

 

kola: Czy złożył Pan już swoje zeznanie podatkowe?
prof_Grzegorz_Kolodko: Już tydzień temu odpowiadałem, że zrobię to w kwietniu, ale chyba dopiero po Wielkiej Nocy.

 

baggins: czy jest Pan kibicem piłki nożnej? jaki będzie dzisiejszy wynik meczu z San Marino?
prof_Grzegorz_Kolodko: Jestem sportowcem praktykiem, a nie teoretykiem. I dlatego lepiej prognozuję kurs walutowy niż wyniki meczów piłkarskich. Ale obstawiam 3:0 dla Polski. Tym bardziej, że San Marino to też piękny kraj, ale za to bardzo mały...
prof_Grzegorz_Kolodko: Dziękuję za czat i do spotkania w przyszłym tygodniu !